1. Anasayfa
 2. Teknoloji

İmei Numarasından Telefon Bulma

İmei Numarasından Telefon Bulma
İmei Numarasından Telefon Bulma

İçindekiler

İmei numarasından telefon numarası bulma nasıl yapılır?  İmei numarası üzerinden telefon numarası bulma sadece yasal merciler ve polis tarafından gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla her ne kadar günümüzde buna yönelik birçok uygulama ve site olsa da bu nedenle dikkatli olmalı, sahte oldukları ve güvenlik problemlerine yol açabileceği unutulamamalıdır.

IMEI kodu çalıntı ve kayıp gibi durumlardan telefonları korumak için kullanılır. Her hep telefonu belirli bir IMEI numarası ile imal edilir. Burada mevcut olan rakamlar bu nedenle eşsiz olup, başka bir telefonda yer almaz.

IMEI ne demek sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilir. Açılım olarak ise bu kelime International Mobile Equipment Identity, yani Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği olarak isimlendirilir. Bir cep telefonu satın alındıktan sonra faturada, telefon kutusunda ve telefonun içerisinde bulunabilir. Yapı olarak 15 haneli bir diziden meydana gelir.

Bu bakımdan günümüzde Samsung, iPhone ve diğer her cep telefonlarında IMEI kodu yer almaktadır.

IMEI Kodu Ne İşe Yarar?

Peki IMEI kodu ne işe yarar? Bunu merak eden birçok kişi vardır. Bu numara kodu, yukarıda da bahsettiğimiz üzere çalıntı ve kayıp gibi hallerde kullanılır. Cihazını kaybeden kişiler servis sağlayıcısı ile iletişime geçerek, IMEI numarasının engellenmesini talep edebilir. Servis sağlayıcısı da diğer sağlayıcılardan telefonun mobil ağlarda engellenmesini ister.

Böylece cep telefonu da hiçbir şekilde kullanılamaz.

IMEI Kodu Nerede Yazar?

IMEI numarası nasıl bulunur? 2023 yılında IMEI numarasının nasıl bulunacağı özellikle daha önce bakmamış kişiler tarafından merak edilebilir. Eğer aşağıda bulunan adımları takip ederseniz, istediğiniz cevapları kısa süre içerisinde alabilirsiniz:

 1. Telefonun ayarlar bölümüne girin.
 2. Karşınıza gelen ekranda telefon hakkında üzerine tıklayın.
 3. Burada IMEI numarasını bulun.

Böylece kısa sürede istediğiniz sonuçlar alınabilir. Ancak farklı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, yapmanız gereken işlemler farklılık gösterebilir. Eğer iOS kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri takip etmeniz yeterlidir:

 1. Cihazın ayarlar bölümüne girin.
 2. Genel sekmesine giriş yapın.
 3. Hakkında üzerine tıklayın.

Bu adımları takip ederseniz, IMEI kodu kolaylıkla bulunur. Ancak bunlar genel adımlar olup her telefona göre farklılıklar yaşanabilir. Dikkat etmeniz gereken bir konu, IMEI kodunuzu kimse ile paylaşmamanız, güvenli bir şekilde saklamanızdır.

Bunun yanı sıra farklı yöntemler de vardır. Cep telefonun numara çevirme bölümüne *#06# yazarsanız da zorluk çekmeden bulabilirsiniz. Tüm bunları deneyerek, numarayı öğrenebilirsiniz.

İmei Numarasından Telefon Bulma
İmei Numarasından Telefon Bulma

IMEI Numarası Nasıl Sorgulanır?

Peki, IMEI numarası sorgulama nasıl yapılır? Eğer mobil cihazınızın yasal yollardan ithal edilip edilmediğini ve kayıp, çalıntı olup olmadığını merak ediyorsanız sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer e-devlet’e girerseniz, sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Bunun için doğal olarak bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Eğer sizin bulunmuyorsa en yakın PTT’ye giderek bir tane alabilir, ardından platforma girerek IMEI sorgulayabilirsiniz.


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir