1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Arıza

Modem Şifresi Nerde Yazar?

Modem Şifresi Nerde Yazar?
Modem Şifresi Nerde Yazar?

Modem Şifresi Nerde Yazar? – Yönlendiriciyi ilk kez kurduğumuzda, özellikle ISP özellikli bir modelse, genellikle fabrika ayarlarında kalır. Modem şifresi nerde yazar? Modem veya WiFi şifresini öğrenmek için gerekli bilgiler cihazın alt kısmında bulunan etikette yer almaktadır. Bu çıkartmadan aşağıdaki bilgileri alabiliriz:

WiFi ağımızın adı/SSID’si ve şifresi. Bir web tarayıcısı aracılığıyla yönlendirici yapılandırmasına erişmemizi sağlayan varsayılan parolalı IP modem.

Bazı durumlarda, WLAN ağı iki frekans bandında (2,4 GHz ve 5 GHz) çalışır. Bu durumda iki farklı şifre olabilir. Karıştırılmamalıdırlar. Bağlanmaya çalıştığınız cihazda doğru WiFi ağ adını ve şifresini seçin ve bunları karıştırmayın.

Modemin Arkasındaki Şifre Hangisi?

Önceki çözümde, etiket modemin IP adresini ve parolasını gösteriyordu. Ama bilmeseniz bile IP modem öğrenmek kolaydır. Modemin arkasındaki şifre hangisi? Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • Windows Başlat menüsüne erişin.
 • CMD yazın ve Enter’a basın
 • Komut istemi penceresinde ipconfig /all yazın ve Enter’a basın.
 • Alt IP adresi (varsayılan ağ geçidinin karşısında) modemin IP adresidir.

Şimdi yönlendirici yapılandırmasına girmeniz gerekiyor:

 • Web tarayıcınızı başlatın.
 • Modemin IP adresini adres çubuğuna yazın ve Enter’a basın.
 • Parola isteyen bir ekran belirir. Çıkartmanın üzerine şifreyi yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Ardından Wi-Fi şifresini bulmak için Wi-Fi bölümüne gidin. Bazı durumlarda, bu WiFi bölümünün Güvenlik ve Şifreleme bölümünde görülebilir.

Yönlendiricilerin genellikle 2,4 GHz WiFi ağları için bir parolası ve 5 GHz ağları için farklı parolaları olduğunu unutmayın, bu nedenle bu durumda her ikisini de hatırlamanız gerekir. Ayrıca parolanın her bant için farklı olup olmadığını veya her ikisinde de aynı parolanın kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz.

Modemin Arkasındaki Şifre

Fabrika ayarlarına sıfırlama sırasında modem orijinal ayarlarına döner. Başka bir deyişle, modemin arkasındaki şifre yani yönlendiricinin altındaki etikette bulunan verileri kullanmanız gerekir. Ağ adı ve parolası değiştirilir. Fabrika ayarlarına sıfırlama yapmadan önce dikkate alınması gereken bazı şeyler şunlardır:

ISS’niz bize modeminizi sağlamadıysa, kimlik bilgilerinize ihtiyacımız olabilir. PlayStation vb. cihazlara açtığımız portları yeniden açmamız gerekebilir. Torrent gibi bazı programlar kullanabilirsiniz.

Güvenlik nedeniyle WiFi şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.

Modem Giriş Şifresi

Modem giriş şifresi ve modeminizi sıfırlamak için şu adımları izleyin: ethernet portlarının bulunduğu arka tarafta, genellikle RESET olarak adlandırılan bir sıfırlama ve fabrika ayarlarına sıfırlama düğmesi bulunur. Ayrıca, bu tuş genellikle yanlışlıkla dokunulmaması ve yapılandırmanın kaybolmaması için içine yerleştirilir. Bir kalemin veya iğnenin ucunu buraya sokun. Modem yeniden başlayana kadar düğmeyi yaklaşık 10-12 saniye basılı tutun.

Ardından RESET düğmesini bırakın ve cihazın normal şekilde açılmasını bekleyin.

Bir süre sonra cihazda oturum açabilir ve aşağıdaki etikette bulunan varsayılan kullanıcı adı ve şifreyi veya üretici tarafından sağlanan IP adresini kullanarak cihazı kurabilirsiniz.

Modem Şifresi Nerde Yazar?
Modem Şifresi Nerde Yazar?

Modem Arayüz Şifresi

İnternet parametrelerini ayarlamak için modem arayüz şifresi için erişmeniz gerektiğini unutmayınız. Aşağıda Türkiye’de en yaygın kullanılan modem türleri hakkında bu bilgileri listeledik. Ama önce arayüze nasıl bağlanılacağını anlatalım: İnternete bağlı olmasanız bile modem arayüzüne bağlanmak için web tarayıcınıza bağlanmanız gerekiyor.

Tarayıcısını açtıktan sonra aşağıdaki URL bölümündeki listeden modeminiz için doğru IP adresini bulun ve kopyalayıp yapıştırdıktan sonra Enter tuşuna basın.IP adresini URL bölümüne yapıştırıp Enter’a bastığınızda karşınıza buna benzer bir ekran gelecek. Bu ekran modem arayüzüne ulaşabileceğiniz kullanıcı adı ve şifre bölümünü açar. Aşağıdaki şifreler listesinden modeminiz için uygun kullanıcı adı ve şifreyi kopyalayıp yapıştırın.

Video kaynağı


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

Yorumlar (1)