1. Anasayfa
 2. Bilgiler

Video Kodeki Desteklenmiyor Ne Demek? Nasıl Çözülür? Kodeki Ne Demek?

Video Kodeki Desteklenmiyor Ne Demek? Nasıl Çözülür? Kodeki Ne Demek?
video kodeki desteklenmiyor

Günümüzde bazı kullanıcılar “Video Kodeki Desteklenmiyor Ne Demek“,”Samsung Video Kodeki Desteklenmiyor” gibi hatalar alıyor. Bu makalemizde size bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatacağız.

video kodeki desteklenmiyor
video kodeki desteklenmiyor

Kodek Nedir?

Kodek, verilerin sıkıştırılması veya dönüştürülmesi için kullanılan bir yazılım programıdır. Sözcük “coder-decoder” kelimelerinin birleşiminden oluşur ve verilerin kodlanması ve çözümlenmesine olanak tanır.

Kodek teknolojisi, ses ve video verilerinin dosya boyutunu azaltma veya kalitesini artırma gereksinimini karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Örneğin, bir video dosyasının dosya boyutu büyük olduğu için iletimi zordur veya saklanması zordur. Bu nedenle, video dosyası bir kodek tarafından sıkıştırılır ve daha küçük bir dosya boyutuna indirilir. İlgili video dosyası oynatmak isteyen kişi, video dosyasını çözmek için kodek yazılımını kullanır.

Kodek’ler farklı veri türleri için farklı şekillerde çalışabilir. Örneğin, bir ses dosyası için MP3 kodek, bir video dosyası için H.264 veya VP9 gibi farklı kodek’ler kullanılabilir. Ayrıca, birçok farklı kodek formatı mevcuttur ve her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır.

Kodek’ler, verilerin sıkıştırılması veya dönüştürülmesi gerektiği birçok farklı ortamda kullanılabilir. Örneğin, bir video dosyasının internet üzerinden iletimi, bir film DVD’sinin oynatılması, bir ses dosyasının MP3 olarak indirilmesi gibi durumlar kodek teknolojisinin kullanımını gerektirir.

Sonuç olarak, kodek, verilerin sıkıştırılması veya dönüştürülmesine olanak tanıyan bir yazılım programıdır. Verilerin daha küçük dosya boyutlarına indirilmesine veya daha yüksek kalitede saklanmasına olanak tanır

Video Kodeki Desteklenmiyor Ne Demek

En yaygın neden “Dosya Açılamıyor”, “Video Kodeki Desteklenmiyor Ne Demek” veya “Dosya Biçimi Desteklenmiyor” hatasını görmeniz, mevcut medya oynatıcının video dosyanızın kodekini desteklemediği için olur.

Samsung Video Kodeki Desteklenmiyor Nasıl Çözülür? Kodek Nasıl Yüklenir?

“Samsung Video Kodeki Desteklenmiyor” Hatasının Çözümü İçin Uygulamalar

Unsupported Audio Video Codec.
Video Converter.
Convert or Save Option in VLC.
Converting Process in VLC.
Android Profile in VLC Software.
VLC Conversion Progress Bar.

Bunun için, Araçlar> Seçenekler’i açın ve Oynatıcı sekmesini tıklayın. Otomatik olarak kodekleri indir seçeneğini işaretleyin ve OK’u tıklayın. Ayrıca kodek’leri manuel olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Bir kodek yüklemek için, yükleyici kurulum dosyasına tıklamanız gerekir.

Kodeki ne demek

Ses kodek’imi nasıl bulabilirim?

Belirli bir dosya için kullanılan kodek’i belirlemek için, Oynatıcı’da dosyayı oynatın. Dosya çalışırken, kütüphanedeki dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Dosya sekmesinde, Ses kodeki ve Video kodeki bölümlerine bakın. Microsoft dışı bir kodek tanımlama aracı kullanın.”

Kodek Güvenli Midir?

Bir web sitesi size bir video oynatmak için “kodek”, “oynatıcı” veya “tarayıcı güncellemesi” indirmenizi istiyorsa, uzaklaşın. Gerçekte bu tür şeyleri indirmeniz gerekmez – web sitesi bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlarla enfekte etmeye çalışıyor.

Kodeki Nasıl Güncellerim?

VLC Kodek’lerinin Nasıl Güncelleneceği
“Başlat”a tıklayın ve “Tüm Programlar”ı tıklayın. “VideoLAN”ı tıklayın ve “VLC Media Player”ı tıklayın. Günün Video’su.
“Yardım”ı tıklayın ve “Güncellemeleri Kontrol Et”i tıklayın.
Mevcut VLC oynatıcısı ve kodek güncellemelerini indirmek için “Evet”i tıklayın.
Neden yeni bir kodek’e ihtiyacım var?
Bir video kodeki, medya oynatıcılarının videoları doğru bir şekilde oynatmasını sağlar. Bu nedenle, gerekli kodekler eksik olduğunda, kullanıcıların oynamaya çalıştığı bazı videolarda medya oynatıcı hatası mesajları belirir. Özellikle Windows Media Player için geçerlidir, çünkü inşa edilmiş bir kodek desteği bulunmamaktadır.

Bant Genişliği Sınırlamaları Nedir? Neden Uygulanır? makalemizi okumak için buraya tıklayın.


Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)